Nasi na Gold Cup 2022 – FINN

Nasi na Gold Cup 2022 – FINN

W dniach 15 – 21 May 2022 w Fraglia Vela Malcesine odbyły się Open Finn Gold Cup 2022.

Regaty te cieszą się szczególną rangą wśród FINN’istów ponieważ zarówno akwen jak i pojawiający się zawodnicy (medaliści Olimpijscy) stawiają bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę. Nasz kolega klubowy Bogusław Nowakowski wraz z Leszkiem Gondkiem i Tomkiem Witkiem reprezentowali nasz klub na tych regatach – z czego jesteśmy bardzo dumni. Poniżej z pierwszej ręki, krótka relacja Bagusia:

Przez długi czas nie planowałem tego wyjazdu. Wiedziałem, że Garda to jezioro silnych wiatrów, a Finn Gold Cup to mistrzostwa świata i wyścigi planowane aż na 75 minut. W programie było ciężkie pływanie – może nie na mój wiek, wagę, wzrost i umiejętności. Im bliżej jednak było do planowanego końcowego terminu zgłoszeń, okazywało się, że na regaty zapisali się już koledzy z innych krajów, z którymi raczej wygrywałem. Nie przerażały ich wiatry Gardy i światowa stawka aktualnych finnistów. Do tego do regat przymierzali się inni moi koledzy z Polski, a też nasi klubowi żeglarze Leszek Gondek i Tomek Witek. Dałem się przekonać, więc uzgodniliśmy klubowy wyjazd 3 łódek i wspólne zakwaterowanie w willi z pięknym widokiem na Gardę. Przejazd to „tylko” kilkanaście godzin w samochodzie, więc jakoś minęło, tym bardziej, że prowadził Tomek, a miłym towarzyszem podróży była Jola – żona Tomka. 

Przez pierwsze 2 dni w imprezy przeprowadzane były pomiary sprzętu, a przerwach między burzowym zachmurzeniem starałem się trochę pożeglować. Było też uroczyste otwarcie, a gospodarze Włosi bardzo się starali o uczestników nadając tym Mistrzostwom Świata wspaniałą i bogatą oprawę. Do bardziej szczegółowej relacji z pływania kieruję chętnych na stronę http://www.finnclass.pl/finn-gold-cup-2022-relacja/. Jest tam też trochę zdjęć i ciekawostek technicznych z tej imprezy. Generalnie regatowe dni były dla mnie, tak też się spodziewałem, nadzwyczaj wyczerpujące. Bolały mnie wszystkie mięśnie – od stóp do głów. Wytłumaczyłem sobie, że to dowód na to, że Finn jest wspaniałym medium – potrafi rozruszać i zmęczyć człowieka w całości 😊

To, że zająłem miejsce w połowie stawki (66/110) trochę mnie zdziwiło. To dowód, że klasa Finn grupuje żeglarzy w różnym wieku i „starsi panowie” też znajdują tam swoje miejsce.

/Bogusław Nowakowski/

Link do wyników regat: https://fragliavela.sailti.com/en/default/races/results

Print Friendly, PDF & Email