Z wielką pompą rozpoczęła się w środę 09-08-2023 w Pucku żeglarska część XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich „Śląskie 2023”. W pierwszej fazie zmagań na Zatoce Puckiej w klasach ILCA 4 (U-16) oraz iQFoil (U-17) rywalizowało 131 zawodniczek i zawodników z 35 klubów z 12 województw. 

Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży poprzedziła ceremonia, której nie powstydziłyby się największe sportowe imprezy. Najpierw uczestniczy regat przeszli z mariny na pucki rynek – pochód otwierali niosący pochodnię przedstawiciele dwóch żeglarskich pokoleń: zawodniczka z klasy ILCA 4 Emilia Maziarz (LOK KW Garland Gliwice) i dwukrotny windsurfingowy mistrz świata oraz uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku i w Tokio dwa lata temu, Piotr Myszka. Za nimi szedł zgrabnie przygrywający muzyczny zespół Down Town Brass, puccy Kaprowie, przedstawiciele władz miasta na czele z Panią Burmistrz Hanną Pruchniewską, prezes Śląskiej Federacji Sportu w Katowicach Krzysztof Koniusz oraz wiceprezesi Polskiego Związku Żeglarskiego – ds. śródlądowych Jarosław Bazylko i ds. technicznych, który pełni jednocześnie funkcję prezesa Śląskiego Związku Żeglarskiego, Radosław Śląski. Na końcu podążali podzieleni na województwa młodzi żeglarze.

Pierwszy dzień zmagań na wodze również stał pod znakiem pompy, pogoda okazała bowiem niesamowicie zmienna i rotowała jak w kalejdoskopie. Było trochę słońca, przeszło kilka potężnych ulew, momentami w ogóle nie wiało, natomiast za chwilę zerwał się potężny szkwał. Aby pogodowa mozaika była bardziej urozmaicona, padał nawet grad. No i do tego temperatura z pewnością nie rozpieszczała zawodników. Totalnym zaskoczeniem był właśnie grad.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (OOM) to cykl imprez sportowych rozgrywanych w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych w różnych dyscyplinach sportu. Gospodarzem wydarzenia jest co roku inne województwo, a formuła finałów tych zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich.

W roku 2023 organizatorem Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich była Śląska Federacja Sportu, a organizatorem żeglarskiej części jest Polski Związek Żeglarski we współpracy z Miastem Puck – Gospodarzem oraz Invest Puck – Partnerem Regat.

Nasi zawodnicy spisali się naprawdę bardzo dobrze i widać że tegoroczna praca przynosi efekty, ale jak to w sporcie bywa jest mały niedosyt, bo medal był bardzo blisko.

W kategorii chłopców genialnie żeglowali Michał Godlewski który zajął 6 miejsce i Michał Trzpis zajął miejsce 10.

Wśród dziewcząt świetnie żeglowały Kinga Szlachetka która zajęła 7 miejsce i Emilia Maziarz zajęła miejsce 14.

Gratulujemy zawodnikom i trenerowi Kamilowi Stęplowskiemu super walki do ostatniego wyścigu.

Za rok apetyty mamy na lepsze wyniki… ahoj!

image_pdfimage_print