SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI KLUBOWEJ KLUB WODNY GARLAND GLIWICE ROK 2022

Sezon 2022 w Klubie Wodnym GARLAND Gliwice podejmował nowe inicjatywy na wielu obszarach. W ramach statutowej działalności klubowej skupialiśmy się na aktywizacji członków klubu i staraliśmy się animować życie klubowe na wielu płaszczyznach. Zgodnie z przyjętym podziałem organizowaliśmy się w ramach:

1. Sekcji sportowej oraz głównego Trenera klubu, członka zarządu – Kamila

2. Sekcji szkółki żeglarskiej oraz półkolonii i pełnienia funkcji skarbnika klubu – Agnieszkę

3. Rejsów morskich, mazurskich, koordynacji projektu Polsailing, animowania sekcji Masters, prowadzenia strony biura klubu na pya.org.pl oraz młodzieżowej sekcji żeglarskiej i pełnienia funkcji komandora – Marcina

4. Szkutnictwa i prac remontowych i bieżących porządków oraz pełnienia funkcji członka zarządu – Michała

5. Dbałość o wizerunek klubu, wspierania w organizacji imprez oraz reprezentowania klubu na „zewnątrz”, jako członek zarządu – Olę

Poszczególni członkowie sprawozdają w swoim zakresie odpowiedzialności. Zarząd współpracował na ile to możliwe przy wszystkich aktywnościach klubowych oraz wspierał się w ich realizacji.

Sprawozdanie z działalności klubowej prowadzonej przez Marcina.

W sezonie 2022 udało się zorganizować dwa klubowe rejsy morskie. Pierwszy rejs był zaprawą przed sezonem i powrotem klubowiczów na wody Adriatyku w terminie 04-2022r. oraz na zakończenie sezonu rejs ze Szwecji do Świnoujścia we 09-2022r. W obu wyprawach uczestniczyli członkowie klubu i rejsy były prowadzone pod dowództwem kapitana Marcina.

W okresie wakacyjnym 08-2022 udało zebrać się część klubowiczów w ramach tygodniowego rejsu szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich flotyllą 6 jachtów kabinowych.

Pomimo niezbyt dobrze przygotowanego w czasie projektu Polsailing po raz drugi na wniosek komandora zakwalifikowaliśmy się do programu i w sumie przez okres 2 miesięcy przez Klub przewinęło się ponad 100 osób z czego w części internetowej to kontakt z ponad 160 osobami. W sumie szkolenie w ramach programu Polsailing ukończyło 69 uczestników (z 50 zaplanowanych) z nadziejami na przyszłe sezony. W ramach aktywizacji rodziców dzieci szkoły Polsailing, kilkunastu rodziców aktywnie spędzało czas na wodzie korzystając z możliwości wypożyczenia kajaka, omegi, oriona i desek. Organizacja programu w przyszłym roku wydaje się być naturalnym i konieczną aktywnością Klubu. W ramach programu klub otrzymał nowy kadłub jachtu Optymist oraz kamizelki asekuracyjne (w drodze) oraz możliwość uczestniczenia w kursach dla instruktorów. Program dał też możliwość pokazania się na arenie polskiej jako prężnego ośrodka dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowo w ramach nadania formy powołano dwie sekcje:

1. młodzieżowa sekcja żeglarska – sekcja dla amatorskiego żeglowania na sprzęcie regatowym z tej formy skorzystała młodzież klubowa i żeglowała na jachtach 470 oraz EUROPA. Powstanie tej sekcji zachęciło rodziców również do zakupienia jachtów i poszerzenia floty klubowej.

2. sekcja pretendentów do Oldboyów – grupa doświadczonych „starych” wyjadaczy i „młodych” po 40’stce w ramach wspólnego pływania i ścigania się na jachtach klasy FINN. Sekcja ponad nasze ambicje aspiruje do bycia jedną z największych sekcji FINN – łącznie na koniec sezonu zgromadziła w sumie 9 jachtów i zawodników z aspiracjami.

Na zakończenie sezonu wspólnymi siłami Zarządu zorganizowaliśmy klubowe zawody o Puchar Komandora LOK Garland Gliwice i Błękitnej Wstęgi Jeziora Dzierżno Małe. Na starcie zameldowały się jachty w kategoriach Małej Błękitnej Wstęgi dla dzieci w klasie Optymist, Wielkiej Błękitnej Wstęgi jeziora Dzierżno Małe w kategorii open oraz regat o Puchar Komandora w kategoriach jednoosobowych i wieloosobowych.

Z spraw ogólno-klubowych udało się zrealizować:

1. zwolnienie miejsca zajmowanego przez jachtu Orka do nowego właściciela,

2. porządki w pomieszczeniach gospodarczych klubu – malarnii, warsztacie oraz przygotowania kompresorowni,

3. odmalowania i przygotowania do sezonu Omegi PIORUN,

4. przygotowania jednolitych oznakowań na flotę klubową i zakup materiałów do utrzymania jednolitej kolorystyki jachtów i sprzętów klubowych,

5. zacieśnienia współpracy z Tawerną i wspólną organizacją imprez,

6. współpraca z zarządem wojewódzkim LOK Katowice,

7. zabezpieczenie sprzętu wodnego na zimę oraz zimowanie jachtów na placu klubowym

8. zakup dwóch pontonów pływających dla zabezpieczenia szkolenia szkółki i sekcji sportowej

9. rozpoczęcie i określenie zasad współpracy z Śląskim Związkiem Żeglarskim oraz Klubem Sportów Łączności LOK w Gliwicach nad prowadzeniem kursów łączności radiowej wraz z klubem łączności radiowej LOK

10. podjęcia i określenia zasad współpracy prowadzenia kursów szkoleniowych na stopień żeglarza jachtowego we współpracy z Instruktorami Żeglarstwa

11. wielokrotne próby poszukiwania współfinansowania działalności w ramach grantów (Załoga PZU) oraz sponsoringu (darowizna w postaci urządzenia wielofunkcyjnego z WASKO S.A.)

12. wprowadzenie zasad porządkowych i przestrzegania ich przez wszystkich członków klubu.

Na więcej aktywności już zabrakło czasu i część prac zostały nie dokończone z planem wykonania w sezonie 2023 w tym:

1. dalsze prace porządkowe klubu i terenu wokół,

2. remonty poszyć dachowych,

3. prac konserwacyjnych w części socjalnej klubu,

4. prace porządkowe w szatniach,

5. dokończenia remontu jachtu DZ i zwodowania jej,

6. przeniesienia strony www oraz konta e-mail na nowe serwery na webserwer.pl

7. organizacja sekcji windsurfing i pływania na desce,

8. kontynuowanie i przedstawienie oferty w ramach szkoleń radiowych i kursów żeglarskich.

Doświadczenie przebiegu sezonu 2022 r. dla wszystkich członków zarządu był okresem zwiększonej wydajności i angażowania się w sprawy klubowe. Niestety ilość podejmowanych inicjatyw w całości wysyciły możliwości organizacji zarządu i dało jasny cel pozyskania i aktywizacji nowych liderów wśród członków klubu dla prowadzenia i rozwijania swoich zainteresowań żeglarskich. Bycie otwartym na pomysły klubowiczów oraz ośrodkiem na miarę największych klubów w Polsce to aspiracje które są żywe wśród zarządu i przekazywane w działalności do środowiska żeglarzy.

Sprawozdanie z działalności szkółki żeglarskiej w sezonie 2022.- Agnieszka

Szkółka żeglarska prowadzi szkolenie dla dzieci z grupy wiekowej 6-13 lat. Dzieci szkolą się na żaglówkach klasy optimist. W zajęciach prowadzonych w soboty i w niedziele skorzystało ok 46 dzieci. Zajęcia prowadzą trenerzy zatrudnieni na umowy zlecenia. Celem szkółki jest zaszczepienie w młodych ludziach pasji do żeglarstwa oraz wyszkolenie przyszłych zawodników reprezentujących nasz klub. Dzieci oprócz praktycznych zajęć żeglarskich mają zajęcia teoretyczne oraz ogólnorozwojowe. W sezonie 2022 do sekcji żeglarskiej wytypowano ze szkółki 5 dzieci. Zachęcamy również rodziców do zapisania się do naszego klubu aby mogli rozwijać swoją żeglarską pasję.

W sezonie 2022 Klub brał udział w programie PZŻ „PGE Polsailing”. Był to cykl spotkań-szkoleń dla dzieci. Zajęcia zorganizowano w sumie dla 5 grup po 10 uczestników. Klub w ramach współpracy został doposażony w kamizelki asekuracyjne oraz 1 kadłub optimista (dostarczony w 2023r). Brak trenerów nie pozwala na rozszerzenie działalności dla dzieci starszych, które chcą żeglować na większych jednostkach. Klub posiada możliwości sprzętowe, jednak należałoby dokonać większych inwestycji w sprzęt, aby zapewnić młodzieży bezpieczne warunki. Należy stworzyć dla nich możliwość dalszego rozwoju w naszym klubie.

W okresie wakacyjnym przeprowadzono 6 szkoleń wakacyjnych dla dzieci. Z oferty tej skorzystało łącznie 75 uczestników. Szkolenia organizowane przez nasz klub cieszą się dobrą opinią, a wiele z dzieci wraca do nas co wakacje. Mniejsza liczba uczestników wynika z faktu otwarcia się rynku usług związanych z wypoczynkiem dla dzieci po pandemii. Część dzieci po szkoleniach wakacyjnych zapisuje się na zajęcia weekendowe. Szkolenia prowadzą doświadczone, zaufane i sprawdzone wcześniej już osoby. Są to głównie nasze trenerki oraz nauczyciele WF związani z żeglarstwem. Pod względem finansowym organizacja szkoleń wakacyjnych przynosi dla kluby największe przychody.

image_pdfimage_print