W piękny majowy weekend 11 i 12 maja 2024 u zaprzyjaźnionych kolegów  z Jacht Klubu PTTK Pszczyna i dzięki ich gościnności, przeprowadziliśmy regaty Klasyfikacji Pucharu Polski w Klasie FINN. Dzień wcześniej otrzymaliśmy również potwierdzenie, że Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego objął patronatem naszą imprezę co również podniosło rangę regat.

Na liście startowej zapisało się 34 zawodników z czego koledzy z Słowacji i Czech, te sympatyczne odwiedziny spowodowały że nasza impreza nabrała charakteru międzynarodowego, co tym bardziej cieszyło nasze serca. Dziękujemy kolegom z zagranicy za odwiedziny (nie jednokrotnie mieli bliżej niż nasi rodzimi żeglarze 🙂 ).  Po wynikach widać było że jesteśmy bardzo gościnni. 

Pierwszy dzień regat toczył się w większości dnia – do godziny 14:00 – oczekiwaniem na stabilny wiatr. Ciągłe zmiany na wodzie uniemożliwiały ustawienie trasy pomimo usilnych prób sędziego i komisji regatowej. Około godziny 14:30 w końcu zeszliśmy na wodę z sygnałem przygotowania do pierwszego startu. Niestety ale nadchodząca ze wschodu chmura zmieniła kierunek wiatru o 90 stopni co spowodowało konieczność przestawienia całej trasy regat. Chmura okazała się na tyle przyjazna że oprócz deszczu przyniosła stabilny dość silny wiatr około 3stB na który udało zrealizować się jeden wyścig. Drugi bieg po falstarcie generalnym niestety został przerwany ponieważ nadszedł mocniejszy deszcz który zdusił wiatr. I tak pompując spłynęliśmy do portu. 

Wszyscy czuli niedosyt z warunków sobotnich więc przeglądając prognozy na niedzielę mieliśmy duże nadzieje na przyzwoite ściganie, siła wiatru 3-5 st.B bezchmurne niebo i temperatura około 17 stC. 

Późno popołudniowa integracja i rozmowy przy jachtach zakończone koncertem zespołu Tortuga podtrzymały morale zawodników z nadzieją na jutro. Nocleg w hotelu Pustelnik też spełnił oczekiwania. 

Pogoda jaka była w niedzielę 12-05-2024 to chyba raj dla każdego żeglarza – zgodnie z prognozą spełniło się wiatr, słońce, woda góry na horyzoncie – orgazm!. 

Już od rana komisja regatowa sprawnie ustawiła trasę tak że o 10:00 padł pierwszy sygnał przygotowania do 2 wyścigu (1 z soboty).  Nie będę relacjonował przebiegu całych zawodów ponieważ z retrospekcji nie miałem oglądu na wszystko ponieważ sam też startowałem ale pełne wyniki tutaj:

Wyniki regat REGATY KLASYFIKACJI PUCHARU POLSKI W KLASIE FINN | Upwind24

Zwycięzcą regat został Bartek “Szydło” Szydłowski [POL6] z Sailing Legia (3,1,1,4*,1) za nim na drugiej pozycji uplasował się Peter Mosny [SVK1] z FYC Slovakia (OCS*, 4,4,1,2) a trzecie miejsce na podium zajął Andrzej Romanowski [POL73] Z OŚ AZS Poznań (2, 6*,3,2,5).

Nasza ekipa KW LOK GARLAND Gliwice w pełnej obsadzie kolejno zajęła bardzo dobre miejsca mając na uwadze że dla niektórych było to pierwsze ściganie w tym sezonie:

5 Bogusław “Boguś” Nowakowski [POL26] (9*,2,5,6,3)

12 Lesław “Lesiu” Gondek [POL674] )17,9,7,16,18*)

13 Tomasz Witek [POL47] (12,14,20*,14,10)

24 Rafał “Szprotka” Szlinger [POL10] (DNC*,23,21,24,15)

25 Marcin “Wilczur” Wilczek [POL11] (19,24,24,27,DNS*)

27 Marcin “Wiadomy” Niewiadomski [POL211] (DNC*,27,26,26,27)

28 Stanisław Kalwiński [POL111] (DNF*,28,27,28,26)

Bez protestów w miłej żeglarskiej atmosferze zejście z wody, klarowanie sprzętu i można było przystąpić do ceremonii zakończenia regat oraz dekoracji zwycięzców. Wygrali w tych regatach wszyscy, którzy przyjechali i każdy uczestnik został nagrodzony pamiątkowym kubeczkiem z regat w Goczałkowicach. Mam nadzieję że będzie to miła pamiątka. 

Na końcówce relacji dziękujemy jako organizatorzy wszystkim obecnym na regatach – mamy nadzieję, że akwen i aura zadowoliła każdego żeglarza. Zbiornik Goczałkowicki pokazał swój urok a fotki z górami w tle z pewnością pozostaną trwałą pocztówką w naszej pamięci (na myśl przychodzą porównania ze Szwajcarią 😉 ).

Szczególne podziękowania dla 

Polskiego Związku Żeglarskiego

JK PTTK Pszczyna

PSRKF

Mam nadzieję do zobaczenia za rok na kolejnych regatach.

Ahoj!

image_pdfimage_print