Jezioro Solińskie, zwane również Zalewem Solińskim, to sztuczne jezioro zlokalizowane w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce. Jego powstanie datuje się na lata 60. XX wieku, kiedy to w dolinie rzeki San zbudowano betonową zaporę, tworząc tym samym jeden z największych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Jezioro Solińskie jest popularnym miejscem turystycznym i cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród Polaków, jak i zagranicznych turystów. Oto kilka walorów jeziora Solińskiego:

  1. Piękno przyrody: Jezioro Solińskie jest otoczone malowniczymi bieszczadzkimi górami, co sprawia, że widoki są niezwykle atrakcyjne. Okolica jest gęsto porośnięta lasami, co dodatkowo wzmacnia efekt wspaniałej scenerii. Woda w jeziorze jest czysta i przejrzysta, a otaczające je zielone wzgórza tworzą niepowtarzalną atmosferę.
  2. Rekreacja i sporty wodne: Jezioro Solińskie oferuje wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Popularne zajęcia to żeglowanie, kajakarstwo, windsurfing i wędkarstwo. Dzięki rozległej powierzchni jeziora istnieje dużo miejsca dla miłośników sportów wodnych. Woda jest czysta i głęboka, co przyciąga także nurków.
  3. Atrakcje turystyczne: W okolicy jeziora Solińskiego znajduje się wiele interesujących atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić zapory w Solinie i Myczkowcach, które chronią przed powodzią i dostarczają energii elektrycznej. W pobliskim Uhercach Mineralnych można zobaczyć unikalne solnisko, gdzie pozyskiwano sól w przeszłości. Wzdłuż brzegu jeziora znajdują się liczne plaże i punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę okolicy.
  4. Baza noclegowa i infrastruktura turystyczna: W okolicy jeziora Solińskiego istnieje wiele miejsc do zakwaterowania, takich jak ośrodki wczasowe, pensjonaty i kempingi. Istnieje również dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, w tym restauracje, sklepy i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dzięki temu turyści mogą spędzić komfortowe wakacje i skorzystać z szerokiej gamy usług.
  5. Przyroda i ochrona środowiska: Jezioro Solińskie jest otoczone terenami chronionymi, w tym Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Bogactwo flory i fauny w tym rejonie przyciąga miłośników przyrody. Dla wielu gatunków ptaków jezioro Solińskie stanowi ważne środowisko życia, co przyciąga również ornitologów.

Wszystkie te walory sprawiają, że jezioro Solińskie jest atrakcyjnym miejscem dla osób poszukujących wypoczynku w pięknym otoczeniu przyrody, aktywnych sportowo czy też chcących zwiedzić unikalne atrakcje turystyczne.

Tyle o Solinie pisze @chatGPT 🙂 a teraz coś ode mnie.

Dopiero co korzystając z wydłużonego weekendu 8-11.06 postanowiłem zrealizować jeden z punktów “obowiązkowych” żeglarskich w Polsce. Chodzi oczywiście o zapoznanie się z Soliną. Znane są legendy i dzikości tego miejsca i jego nienaruszonego klimatu sznytem komercji. Żeby się wypowiedzieć musiałem to sprawdzić. Kilka słów wstępu.

Znowu zamiast wymyślać poprosiłem CzatGPT o porównanie Soliny do WJM.

Jezioro Solińskie i Wielkie Jeziora Mazurskie to dwa różne kompleksy jeziorne w Polsce, z różnymi charakterystykami i walorami. Oto porównanie między nimi:

  1. Rozmiar: Wielkie Jeziora Mazurskie składają się z kilkunastu jezior o łącznej powierzchni około 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, co czyni je jednym z największych kompleksów jeziornych w Europie. Jezioro Solińskie jest znacznie mniejsze, o powierzchni około 22 kilometrów kwadratowych, ale mimo to jest jednym z większych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce.
  2. Charakterystyka geograficzna: Wielkie Jeziora Mazurskie są położone w północno-wschodniej Polsce, w regionie Warmii i Mazur. Znajdują się w pagórkowatym krajobrazie, otoczone lasami i polami. Jezioro Solińskie leży w Bieszczadach, w południowo-wschodniej Polsce. Jest otoczone górami i wzgórzami, tworząc malownicze położenie.
  3. Infrastruktura turystyczna: Wielkie Jeziora Mazurskie są dobrze rozwiniętym regionem turystycznym, z wieloma miejscowościami wypoczynkowymi, ośrodkami wczasowymi, portami jachtowymi i marinami. Istnieje wiele szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz możliwość wypożyczenia łodzi czy kajaków. Jezioro Solińskie, choć nieco mniej rozwinięte pod względem infrastruktury, również oferuje noclegi, restauracje i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
  4. Atrakcje przyrodnicze: Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z malowniczych krajobrazów, wysp, półwyspów oraz bujnej roślinności. Region ten jest również bogaty w dziką przyrodę, w tym ptactwo wodne, bobry i łosie. Jezioro Solińskie, z kolei, charakteryzuje się pięknymi widokami na otaczające góry oraz czystą wodą. W okolicy można spotkać dzikie zwierzęta, takie jak jelenie czy żbiki.
  5. Aktywności na wodzie: Zarówno Wielkie Jeziora Mazurskie, jak i Jezioro Solińskie oferują wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na wodzie. W obu miejscach można żeglować, pływać kajakiem, wędkować i uprawiać sporty wodne. W przypadku Wielkich Jezior Mazurskich istnieje większa różnorodność jezior do eksploracji, podczas gdy Jezioro Solińskie ma bardziej górski charakter.

Podsumowując, zarówno Wielkie Jeziora Mazurskie, jak i Jezioro Solińskie mają swoje unikalne cechy i walory. Wielkie Jeziora Mazurskie są większe, mają bardziej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i charakteryzują się pagórkowatym krajobrazem. Natomiast Jezioro Solińskie wyróżnia się malowniczym położeniem w Bieszczadach i pięknymi widokami na góry. Ostateczny wybór zależy od preferencji i zainteresowań turysty.

No i trudno się z tą “sztuczną inteligencją” nie zgodzić. Precyzując jednak pod kątem żeglarza punkty powyżej:

Rozmiar. Solina powierzchnią podobna jest do Mamr, jednak nie ma kształtu owalnego a bardziej rzeczny tak jak układały się doliny górskie.

Charakterystyka żeglugowa. Jezioro jest dość głębokie (w zależności od poziomu wody w zbiorniku), ale problemów raczej należy się spodziewać przy brzegu niż w jego nurcie. Ze względu na to iż żeglowanie po Solinie to trochę jak spacer w górach – nie należy przywiązywać się zbytnio do kierunków z których wieje wiatr. Płynąc na południe “za zakrętem” który jest górą na przekroju kilku metrów warunki (siła i kierunek wiatru) zmienia się diametralnie. Kolejnym ciekawym wyzwaniem jest oszczędność energetyczna i gospodarowaniem prądem. Solina jest rezerwatem w związku z tym poruszanie się napędem mechanicznym ogranicza się do silników elektrycznych lub siły mięśni ludzkich.

Infrastruktura turystyczna – żeglarska. Solina to w skrócie 6 punktów na mapie czyli: Polańczyk/Teleśnica/Zapora, Chrewt, Olchowiec, Zawóz i Wołkowyja. Startując z centralnego punktu najlepiej turystycznie rozwiniętego czyli Polańczyka wybieramy kierunek albo odnoga na Zawóz albo na Olchowiec. Celowo piszę o tych miejscówkach a nie tych na końcu szlaku ponieważ Chrewt jak i Wołkowyja zdarzają się przy niskim poziomie wód – niedostępne dla żeglarzy.

Atrakcje. Dzikie żeglarstwo, w porównaniu do WJM można staną na prawdę na dziko i praktycznie wszędzie (chyba że stromy klif czy urwiska albo wystające drzewa z wody). Nie ma Pana5zł, który pojawia się znikąd i żąda opłaty. Na nielicznych (w porównaniu do WJM) kejach słychać dźwięki gitary i śpiewanych szant.

Podsumowanie:

Potwierdzam słowa wszystkich tych, którzy stwierdzają, że na Solinie trzeba być – zgadzam się – z różnych względów żeglarskich, turystycznych, ciekawskich – na Solinie trzeba chociaż raz pożeglować. Nie ma co się pakować od razu w kilkutygodniowy rejs, ale na parę dni jak znalazł (majówka, BożeCiało, itp…).

Potwierdzam, że pomimo dużego rozwoju komercji i konsumpcjonizmu na Solinie nie widać takich zmian jak na szlaku WJM. Dalej możliwe jest swobodna wędrówka brzegiem i delektowanie się przyrodą (uwaga na niedźwiedzie). 😉

Polecam Solinę jako jezioro o specyficznych walorach żeglarskich (byliście kiedyś w trakcie burzy w górach?) i innym odczuwaniu żeglarstwa w tym przypadku – górskiego.

image_pdfimage_print